Mange med epilepsi opplever tilleggsutfordringer i varierende grad. Det kan være utfordringer som økt grad av tretthet, konsentrasjonsproblemer og redusert hukommelse, humørsvingninger, angst, depresjon og kommunikasjonsvansker. Den nye filmen til Epilepsiforbundet forteller om løsninger på utfordringene, der de finnes, og sier noe om hvordan venner, nettverk og familie kan oppføre seg hvis de vil støtte og hjelpe.

Tilleggsutfordringer er hovedtema i Epilepsiforbundets nye informasjonsfilm

23.09.2025

For mange med epilepsi kan tilleggsutfordringer som hukommelse- og konsentrasjonsproblemer være mer plagsomt enn epilepsianfallene. Epilepsiforbundet har nå laget en dataanimert whiteboardfilm om tilleggsutfordringer knyttet til epilepsi: "Det jeg skulle ønske du visste om epilepsi og tilleggsutfordringer." Filmen kan ses på både Facebook og YouTube og nederst i denne saken.

– Ca. 70 prosent av personer med epilepsi oppnår anfallskontroll, og for dem er det ofte tilleggsutfordringene som er problematiske, sier prosjektleder og kommunikasjonsrådgiver i Epilepsiforbundet Lena Rossevik Holmgren. – Men mange opplever liten forståelse, fordi det er lite oppmerksomhet rundt dette, og fordi det ofte er usynlige utfordringer. Når mange av utfordringene er usynlige, er det viktig å snakke og informere om dem. Derfor har vi laget denne filmen.

Filmen varer i ca. 3 minutter, og forteller om ulike tilleggsutfordringer som kan være problematiske i hverdagen når man har epilepsi. Det kan være utfordringer som økt grad av tretthet, konsentrasjonsproblemer og redusert hukommelse – som igjen kan føre til lærevansker – humørsvingninger, angst, depresjon, relativ umodenhet, atferdsforstyrrelser og kommunikasjonsvansker.

Filmen forteller også om løsninger på utfordringene, der de finnes, og sier noe om hvordan venner, nettverk og familie kan oppføre seg hvis de vil støtte og hjelpe.

Filmtrilogi
Bakgrunnen for filmen er at Epilepsiforbundet i 2020 laget en whiteboardfilm om epilepsi: «Det jeg skulle ønske du visste (om epilepsi)». 

– Målet med den var å gjøre det lettere for barn og unge å fortelle venner om diagnosen sin på en måte som ville gjøre dem forstått, sier prosjektleder Holmgren. – Siden har vi også laget en moderne whiteboardfilm om den sjeldne diagnosen PNES (psykogene ikke-epileptiske anfall), som vi kalte «Det jeg skulle ønske du visste om PNES». Med den siste filmen har vi altså fått en whiteboard-trilogi for ungdom.

Erfaren filmprodusent og illustratør
Som de to foregående filmene, er også denne filmen laget av Nitteberg film og TV. Halvor Nitteberg har skrevet manus og vært regissør. Esther Buchmann står bak illustrasjonene.

– Vi har også hatt tre ungdommer og en fagperson med i prosjektet, forteller Holmgren. – De har bidratt med sine erfaringer og kunnskap, og gitt tilbakemeldinger på både manus og storyboard. Dette har vært veldig viktige bidrag i prosjektet. Tusen takk til dem!

– Vi håper at filmen vil gjøre det lettere for personer med epilepsi å snakke om sine tilleggsutfordringer, og at de vil bli møtt med større grad av forståelse fra omgivelsene, avslutter Holmgren.

Prosjektet er støttet av Stiftelsen Dam.

Share Share Share

På denne siden brukes informasjonskapsler ("cookies") til å få statistikk over bruk av sidene våre og for å gi ekstra funksjonalitet til deg. Vi kan også bruke cookies i forbindelse med markedsføring av våre produkter og tjenester. Ved å fortsette å bruke siden bekrefter du at du godtar det.

Klikk på linken for å lese vår personverneklæring

Design: Tenk Kommunikasjon // Utviklet av Imaker AS